סיפור אימה לקיץ חם

סובלים מהחום של אוגוסט? יש לי בשבילכם פתרון יפני מושלם: סיפור רוחות מפחיד. לפחות מאז תקופת אדו קיים ביפן המנהג לספר סיפורי איימה בחודשי הקיץ החמים. האימה אמורה להעביר צמרמורת בגופם של בני האדם וכך להשכיח מהם את החום הלוהט. כמובן, ייתכן שסיפורי הרוחות קשורים גם לאמונה שזאת התקופה בה מגיעים רוחות המתים לבקר את בני משפחתם החיים, אבל אנחנו נישאר עם ההסבר של קירור. בתקופת אדו אפילו המציאו משחק הנקרא Hyakumonogatari kaidankai (אסיפה של מאה סיפורי רוחות) במסגרתו המשתתפים מתאספים עם רדת החשכה, מדליקים 100 פנסי נייר או נרות ומתחילים לספר, כל אחד בתורו, סיפורי רוחות מפחידים. אלה היו יכולים להיות סיפורים ששמעו או אירועים שהמספרים חוו בעצמם. בסיום הסיפור, המספר היה מכבה פנס אחד ועם כל סיום של כל סיפור החדר היה הולך ומחשיך. המשתתפים היו בדרך כלל עוצרים בסיפור ה-99 משום שפחדו שעם כיבוי הפנס האחרון והשתררות של חשכה יגיעו רוחות.

אספר לכם את אחד מסיפורי הרוחות האהובים עלי, "אחוזת הצלחות". אז דמיינו חושך ופנס אחרון דולק.

בביתו של סמוראי מכובד גרה עוזרת בית צעירה ויפה בשם אוֹקיקוּ. הסמוראי, שהמשרתת היפה מצאה חן בעיניו, ניסה לפתות אותה בדרכים שונות, אך אוקיקו לא נענתה לחיזוריו. בביתו של אותו סמוראי היה נכס משפחתי יקר ערך – עשר צלחות עתיקות שהועברו מדור לדור במשפחה. הסמוראי החליט שהדרך לשכנע את המשרתת העקשנית היא להעמיד אותה במצב בו לא תוכל לסרב לו. הוא התגנב בחשאי ושבר את אחת הצלחות היקרות. לאחר מכן הוא קרא לאוקיקו, שלא חשדה בדבר, וטען שהיא גנבה או שברה את אחת הצלחות. אוקיקו נשבעה שלא עשתה שום דבר כזה, וכי היא שמרה על הצלחות מכל משמר. אך בעל הבית התעקש והזכיר שהעונש על דבר כזה הוא מוות. אוקיקו שוב חזרה ונשבעה שהיא לא שברה ולא גנבה אף צלחת, אך בעל הבית העמיד פנים כלא מאמין והמשיך לגעור בה ולהאשים אותה בפגיעה בנכס המשפחתי היקר. עם זאת, הוא אמר לה, יש דרך להימנע מעונש מוות, ואם רק תסכים להיענות לו, הוא מוכן יהיה לשכוח מהמעשה הנורא שעשתה. אך תוכניתו של הסמוראי לא צלחה, אוקיקו סירבה בכל תוקף להודות במעשה שלא עשתה. היא הוציאה את הצלחות והחלה לספור אותן: אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, שש, שבע, שמונה, תשע… אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, שש, שבע, שמונה, תשע… אך לא משנה כמה פעמים ספרה את הצלחות מספרן נותר תשע, הצלחת העשירית הייתה חסרה. הסמוראי שוב חזר על הצעתו, אך אוקיקו המשיכה לסרב ורק ישבה וספרה בייאוש את הצלחות. סבלנותו של הסמוראי פקעה, הוא תפס את אוקיקו וזרק אותה לתוך הבאר שבחצר ביתו, שם היא טבעה. הסמוראי הלך לישון, אך באמצע הלילה שמע לפתע קול: "אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, שש, שבע, שמונה, תשע… אההההההה!", זעקה נוראית פילחה את האוויר. הסמוראי קם, ניסה למצוא את מקור הקול, אך במהרה הבין שזוהי רוחה של אוקיקו, ששבה לספור את הצלחות. שוב ושוב ספרה הרוח עד תשע ומשלא הצליחה לאתר את הצלחת העשירית פלטה זעקה מחרישת אוזניים. מדי לילה שבה אוקיקו אל אחוזתו של הסמוראי כדי לספור את הצלחות, עד אשר זומן מגרש שדים, שברגע שהגיעה הרוח למספר תשע מיד קרא "עשר!" וכך השקיט את הרוח.

742px-Hokusai_Sarayashiki
איור של קטסושיקה הוקוסאי לסיפור "אחוזת הצלחות", מתוך סדרת מאה סיפורי רוחות, 1831

רוצים את גרסת האהבה הטראגית? בבקשה. ישנה גרסת קבוקי מפורסמת של אוֹקָמוֹטוֹ קידוֹ, שהועלתה לראשונה ב-1916. לפי גרסא זו הסמוראי, אָאוֹיָאמָה הָרימָה, מאוהב במשרתת אוקיקו והאהבה הדדית. אך אהבתם לא נועדה להתממש. דודתו של אאויאמה מסדרת לו בשידוך כלה מבית מכובד. אאויאמה מבטיח לאהובתו שהוא יסרב לשידוך ויישאר איתה, אך אוקיקו לא בטוחה באהבתו. היא שוברת צלחת אחת מסט של עשר צלחות יקרות ערך בביתו של אאויאמה כמבחן אהבה. אאויאמה, שבתחילה לא יודע שעשתה זאת בכוונה סולח לאוקיקו, אך משמגלה שהדבר נעשה כדי לבחון את אהבתו, כועס מאוד וזורק את אוקיקו לבאר. במהרה מאבד גם הוא את הרצון לחיות. [כנסו לקישורהזה ותוכלו לצפות בהצגת קבוקי]

Yoshitoshi_Ogiku
טסוקיאוקה יושיטושי (Tsukioka Yoshitoshi), "רוחה של אוקיקו", מתוך סדרה "מבחר של 36 מופעי רוחות חדשים" (shinkei snajūroku kaisen)

עדיין חם? לא נבהלתם מספיק? אתם מוזמנים לצפות בסרט "הצלצול" (Ringu). לא זה האמריקני, אלא זה היפני, שבויים ב-1998 על ידי נקאטה הידאו (Nakata Hideo) על פי ספרו של סוזוקי קוג'י (Suzuki Kōji), שבתורו שאב את הדימוי המפחיד של הרוח הזועמת היוצאת מהבאר מהסיפור המוכר של אוקיקו. אני פחדנית מדי ולא הצלחתי לצפות בו, אבל מה לא עושים בשביל להתקרר קצת בחום של אוגוסט.

תגובה אחת בנושא “סיפור אימה לקיץ חם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s