שנה של זהב

כן, הגיעה העונה בה מסכמים את השנה הקודמת ומתכוננים לחגוג את השנה החדשה. בשבילי זו תקופה עמוסה מאוד, כמו שאתם יכולים להבין ממיעוט הפוסטים, אבל הנה משהו שלא בדיוק קשור לספרות, אבל קשור לשפה ולחברה.

כל שנה האגודה היפנית לבחינת המיומנות בקנג'י ( 日本漢字能力決定協会 nihon kanji nōryoku kettei kyōkai) בוחרת קנג'י המסמל את השנה החולפת. ההצעות זורמות לאגודה מכל רחבי יפן, והשנה התקבלו 258,912 פניות, מתוכן 9,156 הציעו את הקנג'י 金, שמשמעו זהב או כסף (במובן של money).

kin2

הסימנית הנבחרת אמורה לשקף את ההתרחשויות ו/או המגמות המרכזיות בשנה החולפת, והשנה הסימנית 金 נבחרה כדי לציין את ליקוי החמה, בו יפנים יכלו לצפות במלוא הדרו ב-21 במאי השנה, לראשונה מזה 932 שנים. ליקוי החמה הזה נקרא ביפנית 金環日食 (kinkan nisshoku, ליקוי חמה טבעתי, בו בשיא הליקוי במקום שהירח יסתיר את השמש לגמרי, אפשר לראות סביבו טבעת זהובה). בנוסף, הזהב מציין את ההצלחות של הספורטאים היפניים באולימפיאדת לונדון (יש שיאמרו שהיו להם גם אכזבות רבות). אותה סימנית נבחרה גם בשנת 2000 לציון ההצלחות של הספורטאים היפניים באולימפיאדת סידני. להבדיל, מציינת הסימנית במובנה המונטרי את הקשיים הכלכליים עמם התמודדה יפן השנה.

ראש המקדש קיוֹמיזוּ (清水寺) מורי סייהאן (森清範, Mori Seihan) כותב את הסימנית 金
ראש המקדש קיוֹמיזוּ (清水寺) מורי סייהאן (森清範, Mori Seihan) כותב את הסימנית 金

בסרטון שלמטה אפשר לראות את ראש המקדש קיוֹמיזוּ (清水寺) מורי סייהאן (森清範, Mori Seihan) כותב את הסימנית שנבחרה על נייר יפני בגודל של 1.5X1.3 מטר. בתחילת הסרטון בחורה מראה לצופים את הסימנית 辰 (דרקון, שנת 2012 לפי הלוח היפני/סיני) ומבקשת מהצופים לנחש איזו סימנית נבחרה עבור שנת דרקון זו. לאחר מכן היא מציינת את הסימניות שנבחרו בשנים הקודמות, כולל הסימנית שנבחרה לשנת 2011 – 絆 (kizuna, קשרים), שציינה את הסולידריות בחברה היפנית לאחר האסון שפקד אותה במרץ אותה שנה. הקריינית מזכירה את האירועים החשובים של השנה – המעצר של טקהאשי קטסויה (Takahashi Katsuya), איש כת אוֹם שִׁינְרִיקְיוֹ, האחרון ממבצעי פיגוע גז הסארין ברכבת התחתית בטוקיו ב-1995, שהמשטרה לא הצליחה לתפוס; האולימפיאדה; זכייתו של יאמאנאקה שיניה (Yamanaka Shin'ya) בפרס נובל לרפואה (יחד עם ג'ון גורדון) על מחקר בתחום של תאי הגזע (אפשר גם לראות אותו מדבר בסרטון, הוא אומר שהוא מציע את הסימנית 驚 (odoroki, הפתעה) משום שחש מופתע מזכייתו בפרס); פתיחתו למבקרים של מגדל השידורים ומצפה Sky Tree, המבנה הגבוה ביותר ביפן (634 מטר); תהפוכות בפוליטיקה היפנית (כן, לפי סדר זה).

בסוף הסרטון אפשר לראות את עוברי האורח ברחוב מציעים את הצעותיהם: המבוגרים (ובעיקר נשים) מבין הנשאלים מציעים סימניות עם משמעות חיובית כמו אושר (אשתו של האדם שהציע את הסימנית הייתה חולה ומצבה השתפר השנה), אהבה (לגברת שהציעה את הסימנית השנה נולד נכד), קשר (כמו בשנה שעברה – רבים חושבים שזה הדבר הכי חשוב ליפן בתקופה זו). לעומתם הצעירים העובדים מציעים סימניות כמו כשלון (מציע בחור בשנות השלושים שהדברים לא מסתדרים לו בעבודה), קשיים (מציע גבר בשנות ה-60 שגם כן נתקל בקשיים בעבודה).
נקווה שהשנה הבאה תהיה שנה זוהרת, כפי שמקווה ראש מקדש קיומיוזו.

תגובה אחת בנושא “שנה של זהב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s