פרס "מישימה" לאָאוֹקי ג'וּנגוֹ פרס "ימאמוטו" להראדה מאהא

היום פורסמו הזוכים בפרסי הספרות על שם "מישימה יוקיאו" (Mishima Yukio) ו"ימאמוטו שוגורו" (Yamamoto Shūgorō), ואני שמחה לראות שאָאוֹקי ג'וּנגוֹ (青木淳悟, Aoki Jungo), הסופר שגיליתי בקובץ הסיפורים Digital Geishas and Talking Frogs, זכה בפרס "מישימה". הייתכן שיש לי אינטואיציה ספרותית?  אאוקי קיבל את הפרס עבור Watashi no inai gakkō (בית ספר בו אינני, 私のいない学校), שזוכה לביקורות חיוביות בעיתונות היפנית מאז יציאתו לאור ביוני 2011.

מדובר ביצירה המתארת אירועים המתרחשים במשך מספר חודשים בבית ספר בטוקיו, אליו מגיעה תלמידה חדשה מקנדה, שאינה דוברת אנגלית. התלמידה, נטלי סאנבארטון, לא מדברת אנגלית משום שהיא במקור מברזיל ושפת האם שלה היא פורטוגלית. נראה שהקריאה בספר אינה קלה, משום שכמו שמסכימים המבקרים בשלושת העיתונים הגדולים (yomiuri, mainichi, asahi), קשה לסכם את עלילת הספר בשל היעדר נרטיב ברור. עם זאת, אוקיזומי היקארו (Okuizumi Hikaru) בביקורת שלו בעיתון Asahi מדגיש שהיעדר עלילה אינו מצביע על כך שהיצירה אינה טובה: "סיפורת (小説, shōsetsu) אינה שווה במשמעותה לעלילה. הסיפורת משתמשת בכוח של עלילה, אבל היא עצמה איננה עלילה. להפך, אחד התפקידים של הסיפורת היא לבקר את העלילה". נראה שהיצירה עוסקת בזהות פרטית בתוך עולם של זהויות פרטיות אחרות, והסופר משתמש לשם כך בטכניקת כתיבה מיוחדת, המדמה את היעדרו של נרטיב מסודר בכל הקשור לזהות, שכן "בעוד כל אחד מתקיים בתור 'אני' אינדיווידואלי, בעולם קיימים עוד אינספור 'אני', ובמובן זה ה'אני' מתקיים במהלך החיים כהבהוב, המשתנה בין 'יש' ל'אין'", כדבריה של קווקאמי מיאקו (Kawakami Mieko).

מי שמעוניין בטעימה מסגנונו של אאוקי, יכול לקרוא את הסיפור שלו "Special Edition: Sack-toting Turtle Spotted in West Meguro" שתרם לפרויקט למען נפגעי 3.11 שיזמה אוניברסיטת וואסדה (עליו כתבתי כאן). לפי הסיפור הזה, אפשר לנחש למה מתכוונים המבקרים כשהם טוענים ש"ביצירה של אאוקי 'אין עלילה'". הכתיבה שלו בנויה מתמונות קטנות, כשבכל תמונה משתנה הדובר מגוף ראשון לגוף שלישי, אך בסופו של דבר הקורא זוכה לחוות את מציאות היצירה ונותר עם תמונה שלמה, ואם שוב לצטט את קוואקאמי, חווית הקריאה דומה ל"הליכה בעיר כשבה בעת מפת העיר נפרשת בפניך כמו ממעוף הציפור".

אאוקי ג'ונגו נולד ב-1979 במחוז סאייטמה. בעודו עדיין סטודנט לספרות באוניברסיטת וואסדה, הוא קיבל פרס לסופרים חדשים ומבטיחים של "שינצ'ושה" עבור נובלה בשם Nichi to yonjyu yoru no meruhen  yonju (אגדה של ארבעים ימים וארבעים לילות, 四十日と四十夜). בהמשך זכה גם בפרס "נומה", הניתן על ידי הוצאה לאור הגדולה ביותר ביפן, "קודאנשה" (Kodansha).  אחד מחברי הוועדה של פרס לסופרים חדשים של "שינצ'ושה", הוסאקה קזושי (Hosaka Kazushi) כינה אותו תומס פינצ'ון החדש. אני לצערי הרב חלשה בספרות וקשה לי להשוות, במיוחד כשאיני חובבת גדולה של הצהרות כמו "הוא ה-X החדש", אבל אין ספק שמדובר בסופר עם מודעות גבוהה לאין ספור נקודות המבט האפשריות והפועל ליצירת תמונה וחוויה ספרותית נעדרת עלילה.

***

בפרס "ימאמוטו שוגורו" לספרות פופלארית זכתה השנה סופרת, אוצרת אומנות ומבקרת תרבות, הראדה מאהא (原田マハ) עבור Rakuen no kanbasu (תמונת גן עדן, 楽園のカンバス), ספר מתח אומנותי, בו אוצר אומנות ממוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק וחוקר יפני מתחרים על יצירת אומנות שנמצאת בבעלותו של עשיר שוויצרי, המבטיח את היצירה למי שישפוט נכון את האותנטיות שלה, שדומה מאוד ליצירה הידועה של ז'אן ז'אק רוסו "חלום". לפי תגובות הקוראים ברשת, זהו סיפור מרתק הכולל גם מתח, גם סיפור אהבה וגם פרטים מעניינים על עולם האומנות.

***

פרס מישימה יוקיאו נוסד ב-1987 ביום השנה ה-20 להקמת אגודת שינצ'ו לקידום הספרות (Shinchō Bungei Shinkō Kai) של בית הוצאה לאור "שינצ'ושה" (Shinchōsha). הפרס מוענק מדי שנה עבור יצירה מצטיינת בתחום של סיפורת, ביקורת, שירה או דרמה, "המפלסת דרך חדשה וחדישה בעולם הספרותי", בהתאם לשם ההוצאה המעניקה את הפרס, "שינצ'ו" (新潮) – "זרמים חדשים".  הפרס ניתן לזכרו של אחד הסופרים הגדולים של יפן בעת המודרנית מישימה יוקיאו, שרוב יצירותיו יצאו לראשונה בהוצאת "שינצ'ושה".

הפרס נוסד במידה רבה במסגרת התחרות בין "שינצ'ושה" לבין "בונגיי שונג'ו" (Bungei shunjū), כשפרס "מישימה יוקיאו" נועד להיות המקבילה של "פרס אקוטגאווה" עבור יצירות הנחשבות כ"ספרות גבוהה" (junbungaku) ופרס "ימאמוטו שוגורו" – של פרס "נאוקי", עבור יצירות הנחשבות כ"ספרות פופולארית" (taishū bungaku). מבחינת החשיבות, עד עכשיו הפרסים של "בונגיי שונג'ו" זוכים לתשומת לב רבה יותר ול"באז" גדול יותר בתקשורת, אך גם הפרסים של "שינצ'ושה" נתפסים כחשובים בעולם הספרותי ביפן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s