חדשות ספרות מיפן – זוכים בפרסי אקוטגוואה ונאוקי

אומנם לא חדשות טריות, אבל בהתחשב בכך שהבלוג עלה כבר אחרי האירועים וגם בגלל שעדיף מאוחר מאשר לעולם לא, כדאי להתעדכן.

חדשות עולם הספרות החשובות ביפן הן חלוקה של פרסי אקוטגאווה (芥川賞, Akutagawashō) ופרסי נאוקי (直木賞, Naokishō). שני הפרסים נוסדו בשנת 1935 על ידי הסופר קיקוצ'י קן (菊池 寛, Kikuchi Kan), עורך כתב העת בונגיי שונג'ו (文芸春秋Bungei Shunjū). פרס אקוטגאווה נקרא על שמו של אקוטגאווה ריונוסקה והוא ניתן לסופרים חדשים ומבטיחים של מה שמכונה הספרות הגבוהה (純文学, junbungaku), ואילו פרס נאוקי נקרא על שמו של נאוקי סנג'וגו (Naoki Sanjugo) והוא ניתן בדרך כלל לסופרים צעירים או מתחילים (אך גם לסופרים מבוססים, כפי שאפשר לראות השנה) עבור היצירה הטובה ביותר מתחום של מה שמכונה הספרות הפופולרית (大衆文学, taishūbungaku). [ההבדל בין junbungau ו-taishūbungaku בהחלט ראוי להתייחסות בפוסט נפרד, אבל כרגע נאלץ להסתפק בכותרות בלבד]. שני הפרסים מחולקים על ידי האגודה לקידום הספרות היפנית (日本文学振興会 Nihon Bungaku Shinkōkai) שהיא גוף הנמצא תחת המטריה של בית הוצאה לאור בונגיי שונג'ו בע"מ. הפרסים מחולקים פעמיים בשנה בינואר וביולי, כך שזו הפעם ה-146 עבור שניהם, ומביאים התעניינות תקשורתית רבה ויוקרה עבור הזוכים בהם, בנוסף לפרס כספי של מיליון יין (כ-45,000 ש"ח)

בפרס נאוקי זכה המורו רין (Hamuro Rin, 葉室麟) עבור הרומן 蜩ノ記) Higurashi no ki, קורות הציקדה). זהו רומן תקופתי שעלילתו מתרחשת בהאן (נחלה) דמיוני בתקופת אדו. סמוראי שעבד בתפקיד של מזכיר בשם דננו שוזבורו (Danno Shōzaburō), למרות מעורבותו באירוע של שפיכות דמים בטירתו של דאימיו, מצליח להיחלץ מעונש מוות, ובמקום זאת נשלח אל נציב אזורי לשעבר בשם Tado Shūkoku המרצה עונש מאסר. לפני שבע שנים טדו שהואשם בניהול רומן עם פילגשו של הדאימיו הקודם וקיבל עונש של עריכת גנאלוגיות משפחתיות (של בית הדאימיו?) במשך עשר שנים ובתום עשר שנים אלה לבצע ספפוקו (ריטוש בטן). דננו שוזבורו אמור לעזור לו בעריכה, לפקח עליו ולהתחקות אחר האמת בנוגע לאירועים שהתרחשו לפני שבע שנים. אך כנותו של טדו נוגעת בליבו של שוזבורו והוא מתחיל להאמין בחפותו (התיאור מ-Amazon.jp).

המורו בן ה-60 היה מועמד לפרס זה כבר ארבעה פעמים רצוף ורק כעת, בפעם החמישית, קיבל את הפרס הנחשק.

את פרס אקוטגאווה חלקו שני סופרים: הראשון הוא אנג'ו טו (円城塔Enjō Tō), יליד ספורו (Sapporo) בן 39, שעבד בעבר כמהנדס אתרים, עבור יצירה 道化師の蝶) Dōkeshi no chō, פרפר הליצן). רוב האתרים מתרגמים את השם של היצירה כ-Clown's Butterfly, אבל לפי מה שקראתי באתרים ביפנית, נראה ששם היצירה הוא לא כה חד משמעי. זו יצירה המתוארת כאקספרימנטלית ומאתגרת, הבוחנת את טבעה של השפה. הזוכה השני הוא טנקה שיניאה (田中慎弥, Tanaka Shinya), יליד העיר שימונוסקי, גם הוא בן 39, עבור 共喰) Tomogui, קניבליזם). היצירה של טנקה מתארת את חייו של נער בן 17 בשנת 1988 המנסה להתמודד עם זהותו אל מול יחסיו עם אביו האלים.

 אפשר לומר ששתי היצירות הזוכות משלימות אחת את השנייה, האחת היא יצירה די קונבנציונלית ומתארת בשפה מוכרת ונגישה קונפליקט מוכר בין אב לבן ובין העבר המיליטריסטי של יפן לבין הרצון להשתחרר ממנו, והיצירה השניה היא יצירה אוונגרדית, שאם לשפוט לפי תגובות של בלוגרים יפניים ותגובות ב"אמזון" יפן, הדעות לגביה חלוקות בין "לא הבנתי שום דבר" לבין "יצירה מאתגרת אך חשובה ומעניינת". או כפי שאמר קורואי סנג'י (Kuroi Senji), שפורש השנה מוועדת פרס אקוטגאווה לאחר כהונה של 25 שנים, אחרי מסיבת העיתונאים לרגל הכרזת הזוכים שהתקיימה ב-17 בינואר: "היצירה של מר טנקה היא מהסוג הישן, בעוד שיצירתו של מר אנג'ו היא לא יצירה רגילה".

 בכל אופן, רכשתי את גיליון חודש מרץ של כתב העת Bungei shunjū, בו מתפרסמות שתי היצירות. במקור Dōkeshi no chō פורסם בגיליון יולי 2011 של כתב העת Gunzō ו-Tomogui פורסם לראשונה בגיליון אוקטובר 2011 של כתב העת Subaru, אבל Bungei shunjū נוהג לפרסם שוב את היצירות הזוכות בפרס אקוטגאווה בגיליון המודיע על הזכיה. אני מקווה שאמצא זמן לקרוא את שתיהן בתקופה הקרובה.

הזוכים המאושרים. מימין לשמאל: אנג'ו טו (Enjō Tō) וטנקה שיניאה (Tanaka Shinya) זוכי פרס אקוטגאווה, והמורו רין (Hamuro Rin) זוכה פרס נאוקי. [תמונה של Japan Times

* * *

פרס אקוטגווה זוכה בדרך כלל בסיקור תקשורתי נרחב, אך השנה טקס הענקת הפרסים והחגיגה התקשורתית סביבו היו מעניינים במיוחד, בשל הופעתו ההזויה משהו, יש לומר, של טנקה שיניאה. טנקה, שכמו המורו רין זוכה נאוקי, היה מועמד לפרס זו הפעם החמישית, זכה הפעם ברוב קולות, אבל לפי הנאום שלו ניכר שחיכה להכרה כבר זמן רב.

"אני חושב שזו הייתה שירלי מקליין, שהייתה מועמדת מספר פעמים לאוסקר ובסוף קיבלה אותו, שאמרה "רק טבעי שקיבלתי את זה", זאת בערך ההרגשה", כך פתח טנקה את דבריו, לאחר שנתבקש על ידי מנחה הטקס לומר כמה מילים על הרגשתו לאחר הזכיה.

לאחר מכן המשיך טנקה ואמר דברים שהתפרשו כתקיפה ישירה על ראש העיר טוקיו אישיהארה שינטרו (Ishihara Shintarō), חבר בצוות השופטים של פרס אקוטגאווה. אישיהארה שבעצמו זכה בפרס אקוטגאווה בשנת 1955, התבטא לאחרונה כי אינו מרוצה מהמועמדים לפרס בשנים האחרונות וכי היצירות "אינן אוטנטיות ואינן משקפות את החיים, רק יצירות מטופשות". לא מפתיע שהערתו של הזוכה הטרי טנקה עוררה רעש, כשהוא אמר:

"אם חבר צוות השופטים המוג-לב היה שומע שסירבתי לקבל את הפרס והיה מתמוטת, זה היה מביא לכאוס בעיריית טוקיו, כך שאני אקבל את הפרס למען הוד מעלתו ראש העיר ולמען תושבי העיר טוקיו"

טנקה עצמו טען מאוחר יותר שבכלל לא ידע על הערותיו הקודמות של אישיהארה ושהתקשורת ניפחה את דבריו מעבר לפרופורציות, ואילו אישהרה אמר שלא כועס על טנקה והוא דווקא תמך ביצירתו בוועדת הפרס.

בתוך כך, ב-18 בינואר, יום למחרת מסיבת העיתנואים, הודיע אישיהרה באופן רשמי כי הוא פורש מוועדת פרס אקוטגאווה.

המהומה סביב העניין ליבתה רק עוד יותר את העניין הגדול ממילא בזוכה הפרס וכך, לפי דיווח של העיתון yomiuri) 読売), המכירות של גיליון מרץ של Bungei Shinjū, בו מתפרסמות היצירות, עלו ובהתאם לביקוש הודפסו 53,000 עותקים נוספים, כך שמספר העותקים של כתב העת הגיע ל-780,000. מספר די מכובד בשביל כתב עת ספרותי.

לסיום, קטע קטן ממסיבת העיתונאים המדוברת:

ולמעוניינים בגרסא הארוכה, ניתן לראות את השידור המלא, כפי ששודר בערוץ של האתר הנהדר ニコニコ動画 niko niko dōga:

 מקורות נבחרים:

http://mdn.mainichi.jp/arts/news/20120118p2g00m0et130000c.html

http://www.japantimes.co.jp/text/nn20120119b5.html

http://mdn.mainichi.jp/arts/news/20120127p2a00m0et016000c.html

http://www.jlit.net/

2 תגובות בנושא “חדשות ספרות מיפן – זוכים בפרסי אקוטגוואה ונאוקי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s